Tirana
broken clouds
10 ° C
10 °
10 °
87 %
3.6kmh
75 %
Hën
10 °
Mar
13 °
Mër
16 °
Enj
18 °
Pre
12 °
E hënë, 19 Prill, 2021
spot_img

A do firmosni traktat miqësie me Rusinë? Basha tregohet i prerë: Nëse nuk normalizojnë marrëdhëniet me Kosovën, të mos presin marrëdhënie me ne

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha është pyetur sot në “Opinion” lidhur me marrëdhëniet që do të vijojë të ketë Shqipëria me federatën ruse.

Basha tha se nëse ata nuk normalizojnë marrëdhëniet me Kosovën, madje shërbejnë si nxitës të konfliketeve, nuk do të ketë marrëdhënie të mira bilaterale.

Pyetje: Dy ditë më parë ambasadori rus dha një intervistë, ku u shpreh në mënyrë indirekte me simpati për qeverinë para 2009 dhe indirekt uron për një qeveri të re. cila do jetë marrëdhënia juaj me Rusinë? Mendoni të firmoset një traktat i miqësisë që është sigluar në 2004?

Basha: Në kohën e PS është sigluar një traktat, i cili për arsye të qarta nuk është ratifikuar nga qeverisja e PD. Jo vetëm kaq, por PD dhe unë kemi një qendrim shumë të qartë ndaj Federatës ruse. Sa kohë nuk normalizon situatën me Kosovën, përkundrazi, shërben si një katalizator për mosnjohjen e Kosovës, mos të presë asnjë përparim të marrëdhënieve bilaterale. Të tjerat janë dokrra hini dhe diversione.

Këtë prag-zgjedhjesh, kemi hapur sondazhin për të parë se ku është mbështetja juaj ndaj partive dhe kandidatëve përkatës. Klikoni këtu për të votuar dhe për të aksesuar statistikat e deritanishme.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img