Tirana
clear sky
13 ° C
13 °
13 °
88 %
1kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
20 °
Enj
18 °
Pre
20 °
E hënë, 10 Maj, 2021
spot_img

A do e dekretoni Ramën nëse PS del forcë e parë? Përgjigjet Meta: Mos më fusni mua në…

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta është pyetur nëse do e dekretojë Edi Ramën, nëse ai merr 69 mandate në 25 prill, ndërsa forcë e dytë del PD me 60 dhe LSI e treta me 11.

Meta tha se ky nuk është problemi kryesor që ka vendi tani, duke theksuar se në garë janë 12 subjekte politike që presim të shohim se si do të dalin pas zgjedhjeve. Kreu i Shtetit nuk e dha një përgjigje të saktë lidhur me pyetjen e dekretimit.

Fevziu: Nëse PS merr 69 mandate ndërsa LSI merr 11 dhe PD merr 60, në kushtetutë duhet partia e parë të bëjë qeverinë pavarësisht se nuk i ka numrat duhet pritur 2 javë dhe merret partia e dytë. Është e rëndësishme kjo sepse ka komente që thonë se Meta nuk do e dekretojë Ramën nëse nuk ka mbi 70 mandate.

Meta: Ne kemi 12 subjekete në garë. Zgjedhjet bëhen për të parë çdo forcë politike pse doni të më fusni në një histori sikur janë vetëm 2-3 parti. Presidenti do respktojë kushtetutën ka një staf të shkëlqyer që konsultohemi.

Fevziu: Keni kërkuar që rezultati të dalë sa më shpejt mos të ketë problematika?

Meta: Kam një kërkesë për komisionert që të jenë të kujdeshëm, që duhet të numërojnë me kujdes si votat e partisë dhe të kandidatëve. Sepse mund të degradojë procesi brenda partisë mund të bëhen dallavere.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img