Tirana
scattered clouds
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
87 %
1.5kmh
40 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
Sht
2 °
E hënë, 17 Janar, 2022
spot_img

A do e dekretojë Presidenti Kodin Zgjedhor? Përgjigjet Meta: Do dëgjoj thirrjen e PPE-së, jam i detyruar…

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3aaf5d3d533c0dbf52b4d9be65543e94

Presidenti Ilir Meta ka deklaruar se nuk do t’i dekretojë ndryshimet në Kodin zgjedhor, pasi këtë ia kanë kërkuar Partitë Popullore Europianë.

Sa i përket publikimit të 97 emrave të deputetëve, të cilët votuan dje pro ndryshimeve në Kodin Zgjedhor, presidenti Ilir Meta thotë se  përgjegjësia është individuale dhe gjithsecili do të duhet të përgjigjet për veprimet e tij.

Sipas tij, disa do të bëhen shembull.

“Kjo do të thotë se deri tani në Shqipëri është krijuar kjo situatë që të gjithë në Shqipëri shkelin rregullat, të gjithë shkelin rregullat e lojës, të gjithë shkelin Kushtetutën e pastaj i bëjnë të gjithë bashkë e hajde fillojmë nga e para. Fillojnë pastaj e ca si ndërkombëtarë… Mendoj se përgjegjësitë janë individuale. Politikanët e vendit duhet të marrin përgjegjësi”, tha ndër të tjera Meta.

-Janë blerë?

Ilir Meta: Për kë e bënë atë? Për Shqipërinë? Për listat e hapura? Ku i hapen listat?

-Si do të përgjigjet individualisht?

Ilir Meta: Kjo çështje i takon së ardhmes. Emrat e tyre janë atje. Sa herë do të ketë gjëra të tilla do të publikohen emrat e tyre. Kështu do të fillojë përgjegjësia, disa do të bëhen shembull.

“Do ta dëgjoj thirrjen e PPE për të kthyer ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Ata më kanë bërë një thirrje dhe unë jam i detyruar ta dëgjoj”- u shpreh ai

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img