Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
57 %
3.6kmh
0 %
Sht
25 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

9 ditë nën “pushtetin” e flakëve, shuhet zjarri në malin e Tomorrit, digjen 25 hektarë pyje

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Prej 9 ditësh nën “pushtetin” e flakëve, shuhet sot zjarri në malin e Tomorrit. Nga flakët që u përhapën me shpejtësi, u dogj një pasuri kombëtare prej rreth 25 hektarë pyje.

Për disa ditë radhazi forcat zjarrfikëse dhe ato të ushtrisë punuan pa ndërprerje për shuarjen e zjarrit masiv.

Për shkak të terrenit malor, zjarrfikëset e kanë patur mjaft të vështirë të ndërhynin nga toka, ndërsa për fikjen e zjarrit është dashur edhe ndihma e zjarrfikëses së Poliçanit dhe të Poshnjës.

Gjithashtu për shuarjen e zjarrit është përdorur edhe helikopteri nga FA. Theksojmë se edhe banorët e zonave përreth u angzhuan, duke përdorur mjete rrethanore për të shpëtuar pyjet e këtij mali.

Më shumë

spot_img
spot_img