Tirana
few clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
60 %
1.5kmh
20 %
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
19 °
E mërkurë, 20 Tetor, 2021
spot_img

81-VJETORI I LINDJES SË KADARESË, çfarë thotë Rama për shkrimtarin

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shkrimtari i madh Ismail kadare ka festuar ditën e djeshme 81 vjetorin e lindjes. Kryeministri Edi Rama përmes një statusi në Facebook e quan Kadarenë majën e penës së letërsisë shqipe ndërsa sjell në vëmendje edhe bashkëshorten e shkrimtarit.

ÇFARË SHKRUAN RAMA:

“Ismail Kadare, ne 81 vjetorin e tij te lindjes, mbetet maja e penes se letersise shqipe, shkrimtari qe e ngriti gjuhen tone ne lartesira te panjohura dhe mbresoi çdo lexues me forcen magnetike te talentit te tij letrar.

Fjalet jane te teperta ne kete episod te kesaj rubrike po mbase i’a vlen pikerisht ky rast per t’u kujtuar edhe qe pas nje burri te shquar, sic thoshte frengu Legouvé, qendron gjithmone nje grua e vecante?

Gezuar Ismail Kadare dhe u befshin 100 vitet e romanit te jashtezakonshem te jetes Suaj krijuese”

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img