Hapësire reklamuese

Aktualitet

8 Marsi, Nikolla: Të investojmë te gratë, për të përshpejtuar zhvillimin shoqëror

Shkruar nga Newsbomb
8 Marsi, Nikolla: Të investojmë te gratë, për të

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla ka uruar Ditën Ndërkombëtare të Gruas, 8 Marsin.

Nikolla shprehet se duhet një mbështetje më e madhe ndaj vajzave dhe grave, duke theksuar se asnjë faktor tjetër investimi nuk do mund ta përshpejtojë zhvillimin shoqëror.

“Me rastin e 8 Marsit, Ditës Ndërkombëtare të Grave, uroj nga zemra të gjitha nënat, motrat, bashkëshortet dhe vajzat shqiptare.

Këtë vit, tema e përzgjedhur për të kremtuar këtë ditë domethënëse është “Të investojmë te gratë, për të përshpejtuar progresin.”

Asnjë faktor a investim tjetër, as njerëzor dhe as teknologjik, nuk mund ta përshpejtojë zhvillimin shoqëror më shumë sesa investimi te gratë dhe vajzat.

Këtë prag 8 Marsi, bashkë me gratë kryeparlamentare nga të pesë kontinentet, u mblodhëm në Paris në Samitin Botëror, themeluam Rrjetin e Grave Kryeparlamentare dhe miratuam Deklaratën për Barazinë dhe të Drejtat e Grave, në të cilën u bëmë thirrje parlamenteve të të gjitha vendeve të vendosin të drejtat e grave dhe barazinë gjinore në krye të agjendave parlamentare.”

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese