Hapësire reklamuese

Bota

8 ditë nën tokë, 41 punëtorët indianë ende të bllokuar në tunel

Shkruar nga Newsbomb
8 ditë nën tokë, 41 punëtorët indianë ende të

Prej 8 ditësh të paktën 40 punëtorë ndodhen edhe të bllokuar brenda tunelit të shembur pjesërisht të Silkyara në rrethin Uttarkashi të Uttarakhand.

Tuneli u shemb pjesërisht më 12 nëntor. Një makinë rrotulluese e prodhuar në SHBA ishte vendosur për të shpuar dhe shtyrë tubat për të shpëtuar pengesën e zhvilluar, duke ndaluar kështu procesin e shpëtimit.

Rreth orës 14:45 të së premtes, gjatë pozicionimit të tubit të pestë, një zhurmë e fortë kërcitjeje u dëgjua në tunel pas së cilës operacioni i shpëtimit u pezullua. Tuneli Silkyara prej 4531 metrash është pjesë e Projektit Chardham të Ministrisë së Transportit Rrugor dhe Autostradave dhe do të lidhë aksin Gangotri dhe Yamunotri nën zonën e kalimit të Radit.

Ndërkohë, ekziston një mundësi e madhe për shembje të mëtejshme në afërsi të tunelit. Më pas, aktiviteti i shtyrjes së tubave është ndërprerë të premten.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese