Hapësire reklamuese

Aktualitet

8 dhjetori Dita e Rinisë, çfarë ndodhi 33 vjet më parë

Shkruar nga Newsbomb

Sot festohet Dita Kombëtare e Rinisë. 8 dhjetori kujtohet si dita, ku 33 vjet më parë studentë dhe pedagogë të Universitetit të Tiranës u bënë iniciatorët e kthesës dhe ndryshimit historik.

Në 8 dhjetor 1990, protesta e studentëve, e njohur si “Lëvizja studentore”, solli në Shqipëri shembjen e regjimit të egër komunist. Djem dhe vajza të Qytet Studentit u mblodhën për të protestuar nën motot “E duam Shqipërinë si gjithë Europa”, “Liri”, “Demokraci” “Rroftë Shqipëria e lirë”, etj.

Ata kërkuan rrëzimin e sistemit diktaktorial  dhe ngritjen e shtetit demokratik që nënkuptonte shtetin e së drejtës, integrimin në Europë si dhe garantimin e pluralizmit politik një nga bazat kryesore të një shteti demokratik.

8 dhjetori u caktua si  Dita e Rinisë më 8 dhjetor të vitit 2009 me propozim të Qeverisë Berisha në atë kohë, për të përkujtuar kështu lëvizjen studentore që i dha fund regjimit të errët diktaktorial në Shqipëri.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese