Hapësire reklamuese

Aktualitet

776 raste të reja me Covid, rritet numri i viktimave, mes tyre dhe një 49-vjeçar

Shkruar nga Newsbomb
776 raste të reja me Covid, rritet numri i viktimave, mes tyre dhe një

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 2052 testime, nga të cilat 776 persona kanë rezultuar pozitiv me Covid-19.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë fatkeqësisht tre persona kanë humbur jetën, ndërkohë 883 të tjerë kanë arritur të shërohen.

Njoftimi i plotë:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2052 testime, 776 qytetarë të infektuar, tre humbje jete dhe 883 të shëruar në 24 orët e fundit

Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 2052 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 776 qytetarë, në këto bashki:

247 në Tiranë, nga 42 qytetarë në Durrës, Lushnje, 36 në Vlorë, 35 në Fier, 22 në Sarandë, nga 20 qytetarë në Kamëz, Elbasan, 18 në Devoll, nga 17 qytetarë në Lezhë, Krujë, Tepelenë, 16 në Kavajë, 15 në Pogradec, 12 në Shkodër, nga 11 qytetarë në Divjakë, Mallakastër, nga 10 qytetarë në Vorë, Korçë, Prrenjas, 9 në Gramsh, nga 8 qytetarë në Malësi e Madhe, Kurbin, Dibër, Gjirokastër, Maliq, Dimal, Kuçovë, Skrapar, nga 7 qytetarë në Mirditë, Selenicë, Himarë, nga 5 qytetarë në Roskovec, Patos, Berat, nga 4 qytetarë në Mat, Poliçan, Peqin, nga 3 qytetarë në Shijak, Bulqizë, Delvinë, Përmet, nga 2 qytetarë në Kukës, Tropojë, Rrogozhinë, Libohovë, Këlcyrë, Librazhd, nga 1 qytetar në Pukë, Has, Cerrik.

Janë 7,596 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 32 pacientë. Në 24 orët e fundit ka tre humbje jete me Sars-Cov2: një qytetar nga Korça 49 vjeç, një qytetar nga Kuçova 74 vjeç, një qytetare nga Librazhdi 75 vjeçe.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtje Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 883 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 304,187 që nga fillimi i epidemisë.

 

Statistika (4 Gusht 2022)

Raste të reja ditore            776

Të shëruar në 24 orë          883

Të shtruar në spitale            32

Humbje jete në 24 orë           3

Testime ditore                     2052

 

Testime totale               1,925,585

Raste pozitive                  315,337

Raste të shëruara              304,187

Raste Aktive                        7,596

Humbje jete                         3,554

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 

Tiranë                3,852

Fier                                               726

Durrës                        619

Vlorë                             494

Elbasan                                 408

Korçë                               324

Gjirokastër                           267

Lezhë                               256

Shkodër                                               254

Berat                                       208

Dibër                                133

Kukës                                 55

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese