77 vjet e zhdukur, nxirret nga thellësia nëndetësja e Luftës së Dytë Botërore

Publikuar tek: bota, më 20:25 31-07-2019 77 vjet e zhdukur, nxirret nga thellësia nëndetësja e Luftës së Dytë Botërore Nendetesja amerikane

Një nëndetëse amerikane është nxjerrë nga fundi i detit pas 77 vitesh.

USS Grunion SS 216 u zbulua nga dronet nënujore në afërsi të ishujve Aleutiane në ujërat e Alaskës.

Nëndetësja u nis me mision të posaçëm nga komanda në qershor të vitit 1942. Ajo shkatërroi dy nëndetëse japoneze në kuadër të fushatës së SHBA-së gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Më pas SS 216 mori urdhër të ankorohej në bazën ushtarake në Ishujt Amaknak, por nuk u mor vesh asnjë lajm dhe në 5 tetor të 1972 u raportua si  'e zhdukur'.

Dyshohet se ajo është goditur në befasi nga një nëndetëse armike. Nëndetësja u gjet në thellësinë e 827 m.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vdes djali dhe trashëgimtari i Osama bin Laden, Hamzai
E pabesueshme, Indoneziani udhëtoi 9 mijë kilometra në këmbë për të shkuar në Mekë (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.0094609260559082
array(1) { ["section"]=> string(83) "77-vjet-e-zhdukur-nxirret-nga-thellesia-nendetesja-e-luftes-se-dyte-boterore-173988" }