Hapësire reklamuese

Bota

Akuza: “Meta” po censuron përmbajtjen “pro” palestineze

Shkruar nga Newsbomb
Akuza: “Meta” po censuron përmbajtjen “pro”

“Meta” është kritikuar sot nga një raport i Human Rights Ëatch (HRË). Mediat e huaja raportojnë se kompania e cila drejton mediat sociale dhe titanët e mesazheve Facebook, Instagram dhe WhatsApp, për heshtje të zërave në mbështetje të Palestinës

“Politikat dhe sistemet e moderimit të përmbajtjes së Metës kanë heshtur gjithnjë e më shumë zërat në mbështetje të Palestinës në Instagram dhe Facebook në vazhdën e armiqësive midis forcave izraelite dhe grupeve të armatosura palestineze”, thuhet në raportin prej 51 faqesh.

Raporti i titulluar “Premtimet e thyera të Metës: Censura sistematike e Palestinës. Përmbajtja në Instagram dhe Facebook” ka evidentuar se “Meta” po përdor disa forma të censurimit.

“Human Rights Ëatch zbuloi se problemi rrjedh nga politikat e meta të Meta-s dhe zbatimi i tyre jokonsistent dhe i gabuar, mbështetja e tepërt në mjetet e automatizuara për të moderuar përmbajtjen dhe ndikimi i padrejtë i qeverisë mbi heqjen e përmbajtjes,” tha gjithashtu HRË në një artikull.

Sipas HRË, Meta po përdor politikën e saj “Organizatat dhe Individët e Rrezikshëm” (DOI) “për të kufizuar fjalimin legjitim rreth armiqësive midis Izraelit dhe grupeve të armatosura palestineze”.

Sipas HRË, Meta ka dështuar gjithashtu në angazhimin e saj për të bërë ndryshime në mënyrat e saj për të zbatuar moderimin e përmbajtjes.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese