Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
78 %
1.5kmh
75 %
Pre
32 °
Sht
35 °
Die
37 °
Hën
38 °
Mar
31 °
E enjte, 5 Gusht, 2021

7 vite nga ikja e Vaçe Zelës, prek e bija: Unë të dua përtej vdekjes

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

dc495218035cd4e0fa0f1a35c5507101

Irma Rodiqi, vajza e të madhes Vaçe Zela, kujton sot 7 vjetorin e ndarjes nga jeta të nënës së saj. Përmes vargjeve të Fatos Arapit, të përshtatura prej saj, Irma kujton nënën.

“Mam, e shtrenjta ime! Ti ishe dhe mbete dashuria e jetës sime. Në çdo poezi dashurie unë të rigjej veç ty. Ndonëse janë thurur aq shumë poezi për ty, unë sot dua të kujtoj me vargjet e poetit tënd të zemrës Fatos Arapi. (Uroj që përshtatja e vogël që i kam bërë të mos zbeh asgjë nga madhështia e vargut të tij)”, shkruan ajo dhe ndan vargjet e mëposhtme.

Unë të dua përtej vdekjes,

Ashtu të dua unë

Edhe prap s’ia fal dot vetes:

S’i s’të desha pak më shumë…

Pak më shumë ku shpirti thyhet,

T’i them ndarjes: – Prit, ca pak…

Të gënjejmë mallin që s’shuhet,

Kujtimin të gënjejmë pak.

Përtej vdekjes, përtej botëve,

Atje ku nis “ca pak” tjetër,-

Ty që më rri mes Zotave:

“Si s’të desha pak më tepër…”.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img