Hapësire reklamuese

Bota

7 viktima nga përmbytjet në Toskana, zjarrfikësit italianë mijëra operacione shpëtimi

Shkruar nga Newsbomb

Italia është pushtuar javën e fundit nga moti i keq, i cili ka paralizuar disa qytete e provinca në vendin fqinj. Mediat raportojnë se numri i viktimave të konfirmuara deri mesditën e kësaj të shtune në Toskana ka shkuar në shtatë.

Dëmet materiale përllogariten në rreth 300 milionë euro mes publikes dhe privates, është shprehur guvernatori i rajonit Eugenio Giani.

"Uji po tërhiqet, por në Seano ka ende një mijë njerëz të izoluar, të cilëve duhet t'u çohen ushqime dhe furnizime", ka thënë kryebashkiaku i Carmignano (Prato), Edoardo Prestanti. "Ata mund të arrihen vetëm me gomone, automjete amfibe. Natën e fundit ishin 2000. Për më tepër, në të gjithë bashkinë kemi pothuajse 15.000 njerëz pa ujë të pijshëm në shtëpi", ka vijuar ai.

Seano është fshati fushor i përmbytur i pari në Toskanë më 2 nëntor për shkak të përmbytjes së një kanali kullues.

[caption id="attachment_752051" align="alignnone" width="2048"]Rajoni i permbytur i Toskanes, publikuar nga guvernatori Eugenio Giani - 4 Nentor Rajoni i permbytur i Toskanes, publikuar nga guvernatori Eugenio Giani - 4 Nentor[/caption]

Deri në mëngjesin e sotëm në Toskanë janë kryer 2500 ndërhyrje të zjarrfikësve, me 570 zjarrfikës me 150 automjete në aksion. Gjatë gjithë natës ekipet kanë kërkuar për persona të zhdukur, duke ndihmuar banorët në vështirësi dhe operacionet e tërheqjes së ujit me module pompimi me presion të lartë.

Në Friuli Venezia Giulia, veçanërisht në provincat Udine dhe Pordenone, zjarrfikësit kryen mbi 300 ndërhyrje për prerjen e pemëve, përmbytjet e përhapura dhe pastrimin e rrugëve. Në këto zona nuk janë raportuar çështje kritike.

Ekipet janë gjithashtu në punë në Abruzzo , të goditur nga era dhe shiu i fortë: deri tani janë kryer mbi 500 ndërhyrje, shumica e të cilave midis L'Aquila, Pescara dhe Chieti.

Nga moti i keq u prek edhe Umbria , ku u kryen 350 ndërhyrje, me kritikë më të madhe në zonën e Perugias, dhe në Molise, veçanërisht në Campobasso, u kryen mbi 200 ndërhyrje nga sistemi lokal i shpëtimit, të mbështetura me dërgimin e përforcime nga Pulia.

Qendra e Parashikimit dhe Raportimit të Baticave në Bashkinë e Venecias njofton për aktivizimin e ri të portave të përmbytjes Mose për nesër, në lidhje me përkeqësimin e kushteve të motit. Në fakt, në orën 6.30 të mëngjesit në qytet pritet 130 centimetra baticë. Kushtet e favorshme për fenomenin e ujit të lartë do të qëndrojnë deri të hënën më 6 nëntor.

[caption id="attachment_752052" align="alignnone" width="2048"]Rajoni i permbytur i Toskanes, publikuar nga guvernatori Eugenio Giani - 4 Nentor Rajoni i permbytur i Toskanes, publikuar nga guvernatori Eugenio Giani - 4 Nentor[/caption]

Situata e përmbytjeve të lumenjve në Veneto po përmirësohet dhe përmbytjet aktuale pritet të kalojnë në drejtim të rrjedhës së poshtme deri në mbrëmjen e sotme. Reshjet gjatë natës do kenë intensitet të lartë duke filluar nga orët e para të ditës së nesërme nga pjesët malore dhe kodrinore, por nuk priten rritje që do të sjellin probleme kritike.

Kështu bëhet e ditur në buletinin e fundit të Mbrojtjes Civile Rajonale italiane.

Viale Miramare dhe rruga bregdetare, e mbyllur dje pas stuhisë që goditi bregdetin e Triestes, janë rihapur në mëngjes. Komuna e ka rregulluar këtë pasi situata është përmirësuar dhe rrugët janë pastruar. Është rihapur edhe rruga lidhëse nga Bivio me Kalanë e Miramares. Puna e pastrimit vazhdon në bregdetin e Barcolës, ndërsa Bashkia apelon këmbësorët të kenë kujdes.

Alarmi i mbrojtjes civile në Emilia-Romagna mbetet portokalli edhe për nesër, duke mbuluar një pjesë të madhe të rajonit, për shkak të situatës kritike hidrometeorologjike dhe të erës.

[caption id="attachment_752053" align="alignnone" width="2048"]Rajoni i permbytur i Toskanes, publikuar nga guvernatori Eugenio Giani - 4 Nentor Rajoni i permbytur i Toskanes, publikuar nga guvernatori Eugenio Giani - 4 Nentor[/caption]

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese