Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
0kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
21 °
E martë, 19 Tetor, 2021
spot_img

7 arsyet se pse duhet të përfshiheni në marrëdhënie seksuale të shëndetshme

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Nuk është se duhet ndonjë arsye apo justifikim për të bërë seks, por gjithsesi, nëse partnerja juaj nuk është në humor dhe iu refuzon seksin duke thënë se është e lodhur, ju mund ta gozhdoni me 7 arsye të forta. 

Ja cilat janë ato:

Seksi djeg kaloritë. Është njësoj i mirë sa palestra apo ushtrime. Meshkujt djegin 101 kalori në kryerjen e aktit seksual ndërsa femrat rreth 69 kalori.

Seksi të ndihmon të flesh. Pas orgazmës trupi lëshonin hormonin e prolaktinës i cili iu bën që të flini më shpejt.

Seksi ul presionin e gjakut dhe stresin. Një studim në Skoci vërtetoi se seksi ul stresin dhe rregullon presionin e gjakut. Vetëm penetrimi në vaginë e bën këtë gjë, jo masturbimi apo çdo lloj aktiviteti tjetër seksual.

Seksi forcon zemrën. Seksi i rregullt forcon zemrën dhe ul mundësinë e prekjes nga infarktet me 50 përqind.

Seksi iu ndihmon edhe ndaj kancerit. Meshkujt që derdhen më shpesh ulin mundësinë e prekjes nga prostata. Por pse ndihmon më shumë se masturbimi? Sepse gjatë seksit meshkujt derdhin dy herë më shumë.

Seksi forcon imunitetin. Sipas një studimi seksi rrit imunoglobinën, një hormon që përforcon imunitetin trupor.

Seksi pakëson dhimbjet. Një studim në Gjermani vërtetoi se seksi largon ose zvogëlon dhimbjet. Testimi u bë në femra që vuanin nga migrena dhe në 60 përqind të rasteve pas seksit ato nuk vuanin më nga migrena.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img