Tirana
clear sky
36.5 ° C
36.5 °
36.5 °
36 %
3.1kmh
0 %
Enj
34 °
Pre
37 °
Sht
34 °
Die
33 °
Hën
35 °
E enjte, 24 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

63 vjet Akademi e Forcave të Armatosura

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Si sot 63 vite më parë u krijua Akademia e Forcave të Armatosura. Kjo datë është një nga ngjarjet më të rëndësishme të institucionit, por edhe të Forcave të Armatosura. Ky përvjetor e gjen Akademinë një institucion tërësisht të transformuar në kontekstin e arsimimit ushtarak në vend.

Tashmë, ky institucion me marrjen e statusit të veçantë është finalizuar si institucioni i vetëm i Arsimit të Lartë për Mbrojtjen dhe Sigurinë Kombëtare.

AFA garanton kontingjente me kualitete të larta profesionale dhe pasuron traditën si institucion ushtarak i konsoliduar për përgatitjen e oficerëve, për llojet e armëve dhe shërbimeve por edhe tërësisht e integruar me sistemin e arsimit të lartë, duke i pajisur oficerët me dije të thella e shkencore dhe me diplomë plotësisht të vlefshme e të njësuar.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img