Tirana
light rain
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
75 %
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
24 °
Sht
24 °
E martë, 30 Maj, 2023

613 kg kokainë e fshehur mes bananeve, Apeli i Posaçëm jep vendimin për Arbër Çekajn, ja sa vite burg do të bëjë

Lajme të ngjashëm

Apeli i Posaçëm ka shpallur vendimin përfundimtar për Arbër Çekajn, Armando Pezakun dhe Donaldo Lushajn, të cilët akuzohen për trafikimin e 613 kg kokaine nga Kolumbia në Shqipëri.

GJKKO ka marrë vendimin që të dënohet me 10 vjet e 8 muaj burg Donaldo Lushaj, 8 vite e 8 muaj burg për Armando Pezaku dhe 14 vite burg për Arbër Çekajn.

Më herët Prokuroria kishte kërkuar 21 vite burg, kërkesë që u pranua edhe nga gjykata, por për shkak të gjykimit të shkurtuar, Çekaj përfitoi ulje të dënimit me një të tretën.

Kujtojmë se Arbër Çekaj u arrestua nga policia për 613 kg kokainë në Portin e Durrësit në vitin më 28 shkurt 2018.

Droga ishte fshehur në kontenierë me banane, ndërsa Çekaj përdorte emrin e kompanisë së tij të importit të frutave për të fshehur transportin e drogës. Ai u arratis nga Shqipëria duke ndërruar mbiemrin nga Arbër Çekaj në Arbër Jansen. Në shkurt të 2018, ai kap në flagrancë nga policia gjermane në një banesë dykatëshe.

Gjithashtu si të përfshirë në trafikim janë edhe menaxheri i kompanisë Donaldo Lushaj dhe shoferi i kamionit Armando Pezaku, të cilët u arrestuan sëbashku me Çekajn.


Më shumë