Tirana
broken clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
1kmh
75 %
Hën
9 °
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
11 °
E hënë, 6 Dhjetor, 2021
spot_img

61-vjeçari u nxor i pajetë nga miniera, policia ndalon inxhinierin dhe përgjegjësin teknik të galerisë në Bulqizë

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Muharrem Plaku, minatori i Bulqizës që prej 5 ditësh ndodhej i bllokuar Galerinë 3 të një miniere të zotëruar nga kompania “KADURTEX”, është gjetur i vdekur mëngjesin e sotëm.

Bëhet me dije se në lidhje me ngjarjen policia e Bulqizës ka ndaluar inxhinierin e Galerisë dhe përgjegjësin e punimeve. Vijojnë hetimet në lidhje me zbardhjen e shkakut të shembjes së Galerisë.

Kujtojmë që rreth orës 12.00 të mesditës së 15 shtatorit, në Galerinë 3 ku ai dhe kolegët e tij po punonin, u shemb një masiv dheu dhe bllokoi hyrjen.

Nga 6 minatorë që ndodheshin brenda, 5 dolën me dëmtime të lehta, ndërsa i bllokuar mbeti 61 vjeçari Muharrem Plaku.

Prej 5 ditësh grupet e avari-shpëtimit të minierave punuan në vendngjarje për hapjen e galerisë, në mënyrë që të arrinin në vendin ku ishte bllokuar Muharrem Plaku. Sot, mësohet se minatori 61 vjeçar është gjetur i vdekur.

Muharrem Plaku punonte prej 8 vitesh në këtë minierë, shkruan neësbomb.al. Kompania “KADURTEX sh.p.k.” ka administrator Kapllan Duriçin dhe bashkëpronarë vëllezërit e tij Myfit dhe Ilber Duriçi.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img