Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
21 %
2.6kmh
0 %
Enj
21 °
Pre
21 °
Sht
21 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

60 minuta ‘kokë më kokë’, përfundon takimi i Metës me ambasadorët e BE në Presidencë (Çfarë diskutuan)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e4ed468033532365142f1a8a721d3479

Përfundon pas 60 minutash takimi i Presidentit Meta me ambasadorët e vendeve të BE, të akredituar në Tiranë.

Siç raportoi newsbomb.al më herët, takimi ka nisur rreth orës 9.30 dhe pjesëmarrës në të kanë qenë Ambasadori i Spanjës, Italisë, Çekisë, Francës, Britanisë së Madhe, Suedisë dhe Bullgarisë. Në fokus të takimit mendohet se ka qenë marrëveshja e “5 qershorit” e votuar dje në Kuvend me 97 pro, dhe ndryshimet kushtetuese që pritet të votohen më datë 30 korrik.

Ambasadorët e vendeve të BE dhe Ambasadorja e SHBA në Tiranë përshëndetën votimin e marrëveshjes në Kuvend dhe thanë se ajo i hap rrugë anëtarësimit të Shqipërisë në BE. Situata politike në vend është ende e nxehtë pasi në 30 qershor pritet që mazhoranca të miratojë ndryshimet kushtetuese për hapjen e listave dhe heqjen e koalicioneve.

Mirëpo, në këtë pikë, nuk është dakord opozita jashtëparlamentare, e cila e quan atë “lëvizje të kryeministrit Rama për të kapur zgjedhjet e ardhshme.”

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img