Tirana
overcast clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
87 %
2.1kmh
90 %
Mar
8 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
14 °
Sht
8 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

570 të vdekur në ditë dhe 70 mijë në total, 6 milion britanikë futen në nivelin 4, niveli me masat më të rrepta kundër Covid-19

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

f29c6de958012d5ec4aca0d2a6f131ea

Numri i lartë i viktimave në Britaninë e Madhe të shkaktuara nga Covid-19, ka detyruar autoritetet atje që të fusin në nivelin 4, niveli me masa më të rrepta, 6 milion banorë të tjerë.

Anglia lindore dhe jug-lindore është futur në nivelin 4 të masave të rrepta, nga 4 nivele sigurie në total ku i pari konsiston në kufizime formale dhe më pas me kufizime më të rrepta deri në nivelin e fundit. Kjo masë vjen pasi numri i të vdekurve nga covid-19 në Mbretërinë e Bashkuar kaloi 70,000 në Ditën e Krishtlindjes, kur u njoftuan edhe 570 vdekje të tjera ditore.

Masat më të ashpra, që nënkuptojnë mbylljen e të gjitha dyqaneve jo-thelbësore, palestrave dhe parukerive, tani zbatohen për rreth 24 milion njerëz në Angli, rreth 43% e popullsisë. Bllokimet e reja janë vendosur gjithashtu për ata që futen në Skoci dhe Irlandën e Veriut nga sot, ndërsa kufizimet që u lehtësuan për Ditën e Krishtlindjes në Uells do të ri-vendosen.

Zonat që përfshihen në nivelin 4 janë Sussex, Oxfordshire, Suffolk, Norfolk dhe Cambridgeshire, pjesë të Essex ende jo në nivelin më të lartë, Waverley në Surrey dhe Hampshire, me përjashtim të New Forest.

Bristol, Gloucestershire, Somerset, Swindon, Isle of Wight, New Forest dhe Northamptonshire, si dhe Cheshire dhe Warrington, kanë kaluar në klasifikimin e tretë. Skocia kontinentale do të hyjë në kufizimet e nivelit katër nga e shtuna, me Qeverinë Skoceze që synon që masat e shtuara të zgjasin për tre javë.

PRI_177098939.jpg

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img