Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
65 %
0.6kmh
0 %
Mar
16 °
Mër
21 °
Enj
18 °
Pre
21 °
Sht
23 °
E martë, 18 Maj, 2021
spot_img

5 të vdekur nga gripi në Mal të Zi, mes tyre një fëmijë 2 vjeç

spot_img

Lajme të ngjashëm

6ba88a41673f87dc4cf787d06b28bf7d

Pesë persona kanë ndërruar jetë si pasojë e gripit gjatë javës së kaluar në Malin e Zi.

Mësohet se mës viktimave është edhe një fëmijë dyvjeçar.

Sipas Institutit të Shëndetit Publik, përveç një gruaje, për të cilën dihet se ishte e vaksinuar, të tjerët nuk kanë qenë të vaksinuar kundër gripit sezonal.

Raportohet se 386 persona me simptoma të ngjashme të gripit janë paraqitur në qendrat spitalore, numër më i lartë se një javë më parë dhe tre herë më shumë se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Shumica e pacientëve janë të moshës 20-64 vjeç, ndërsa numri i fëmijëve të sëmurë është vazhdimisht në rritje.

 

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img