Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
0kmh
75 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
31 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

5.300 metra katrorë në Karpen të Kavajës, Xhamia dhe Kadastra përplasen në gjykatë për mosdhënien e pronës (DETAJET E ÇËSHTJES)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Komuniteti Mysliman mbërrin në Gjykatën e Lartë. Shkak është bërë mosnjohja nga ana e Agjencisë Shtetërore të Kadastrës për një tokë prej 5300 metra katrorë në zonën e Karpenit në Kavajë, raporton newsbomb.al.

Çështja është depozituar në gjykatën e lartë në fillim të prillit, pasi institucionet nuk kanë gjetur zgjidhjen për këtë pronë.

Agjencia e Trajtimit të Pronave nuk e ka njohur të drejtën e pronësisë së Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Myftinia Kavajë për pjesën e tokës së pretenduar, por vetëm një pjesë të saj, raporton newsbomb.al.

Komuniteti Mysliman pretendon se ka një vendim të datës 19 dhjetor 2018 që I njeh të drejtën e pronës në Karpen të Kavajës. Por Kadastra, nuk i jep hipotekën për këtë truall, duke pretenduar se nuk është tokë e komunitetit në bazë të dokumenteve të administruara.

E ndërkohë, palët do të presin vendimin e gjykatës së lartë për të vendosur nëse zona prej 5300 metra katrorë në Karpen do të shfrytëzohet për qëllime turistike, apo do ti kalojë Myftinisë së Kavajës, raporton newsbomb.al.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
$("#disqus_thread").append("
")