Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
71 %
1kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
23 °
E martë, 4 Tetor, 2022

4-vjeçara infektohet me lijën e majmunit, rasti i parë tek fëmijët në Gjermani

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një vajzë 4-vjeçare në qytetin Pforzheim të Gjermanisë është infektuar nga lija e majmunit.

Ky është dhe rasti i parë i lijës së majmunit në Gjermani tek fëmijët. Bëhet me dije se fëmija jeton me prindërit të cilët po ashtu janë të infektuat. Fëëmija është në gjendje të mirë shëndetësore dhe ka simptoma të lehta.

Fëmija nuk ishte në kontakt me askënd jashtë shtëpisë së saj. Në më pak se tre muaj pasi u konfirmua rasti i parë i lisë së majmunëve në Gjermani, gjithsej 2,916 raste janë raportuar deri tani.

Pothuajse të gjitha rastet janë meshkuj, me vetëm shtatë raste në femra.

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se kohët e fundit ka pasur vetëm një numër të vogël fëmijësh të infektuar me linë e majmunëve në shpërthimin aktual global.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img