Hapësire reklamuese

Aktualitet

4 korrje brenda vitit, Policia spanjolle godet bandën shqiptare: Paratë e "shtëpive të barit" i përdorte për të financuar prostitucionin

Shkruar nga Newsbomb
4 korrje brenda vitit, Policia spanjolle godet bandën shqiptare:

Policia në Murcia dhe Alicante ka çmontuar një organizatë kriminale të lidhur me mafien shqiptare, për krimet e dyshuara të trafikut të drogës dhe përdorimit të dokumenteve të rreme, për t'u vendosur përgjithmonë në këtë zonë të Spanjës lindore duke marrë shtëpi me qira.

Qëllimi i bandës ishte që pasi të merrnin shtëpitë me dokumente false, të zhvillonin veprimtarinë e tyre kryesore, atë të trafikut të qenieve njerëzore.

Hetimi, i cili u krye nga agjentët e specializuar të Policisë Kombëtare mbi këtë organizatë kriminale me qendër në provincën e Alicante-s dhe me synimin për t'u shtrirë në rajonin e Murcias zbuloi praninë e një anëtareje femër të organizatës në një qendër biznesi të njohur në qytetin e Murcias, kur ajo ishte gati të mbyllte një marrëveshje me agjentët e pasurive të paluajtshme për marrjen me qira të pronave në zonat bregdetare të Murcia dhe Alicante.

Organizata kriminale gjente dhe merrte me qira shtëpi dhe vila të mëdha, duke siguruar dokumentacion fals si fletëpagesa, kontrata pune dhe dokumente identiteti, me qëllim ngritjen e plantacioneve të mëdha të marijuanës në ambiente të mbyllura që prodhonin 4 korrje në vit.

Më pas, bëhej shpërndarja e substancave në nivel ndërkombëtar me fitime të mëdha, për të financuar punën kryesore të organizatës, trafikimin e qenieve njerëzore për shfrytëzim seksual.

Të arrestuarit vepronin në mënyrë të harmonizuar dhe hierarkike, duke ndarë funksionet e tyre dhe me nivele të ndryshme specializimi, me shoferë, lokalizues të shtëpive në zona të izoluara, roje sigurie, instalues dhe gjithashtu persona të sigurisë të njohur si “ushtarët”.

Hetimi i policisë çoi në futjen dhe kontrollin e dy pronave të vendosura në qytetet Alicante të Busot dhe Orihuela Costa, ku u gjet një plantacion i madh marihuane dhe përgatitjet për të nisur një tjetër. Pesë të arrestuarit u dorëzuan në gjykatat e Murcia dhe Alicante dhe dy drejtuesit e rrjetit kriminal u dërguan menjëherë në burg.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese