Tirana
broken clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
67 %
1.5kmh
75 %
Enj
12 °
Pre
14 °
Sht
15 °
Die
12 °
Hën
15 °
E enjte, 1 Dhjetor, 2022

4.3 tonë kokainë në Itali, 24 të arrestuarit nisin të flasin: Mes anëtarëve të “Clan del Golfo” dhe dy djemtë e ish-kryekomunarit të PD

spot_img

Lajme të ngjashëm

Njëzetë e katër personat e arrestuar gjatë një operacioni antidrogë në Itali, më i madhi ndonjëherë në vendin fqinj pasi u sekuestruan 4.3 tonë kokainë, përcjell newsbomb.al. Anëtarët e grupit “Clan del Golfo” kanë nisur të “zbërthehen” para hetuesve duke dhënë dëshmi të vlefshme.

Mediat italiane shkruajnë se këtë deklaratë e ka bërë me telefon për “TriestePrima”, kryeprokurori i kryeqytetit rajonal Antonio De Nicolo. Ndërkohë, marrja në pyetje po bëhet nga gjyqtari për Hetimet Paraprake Marco Casavecchia. Fillimisht asnjë nga trafikantët nuk kishte pranuar të fliste, por dikush më vonë u zbërthye.

Mes 24 emrave të prangosur si anëtarët të grupit “Clan del Golfo” janë dhe disa shqiptarë. Enri dhe Ervin Hardolli, janë dy prej tyre, vëllezër dhe djemtë e ish-kryetarit të komunës Rrethina në Shkodër, Gëzim Hardolli, i zgjedhur si përfaqësues i Partisë Demokratike.

Hetimet e italianëve

Hetimi, i kryer falë angazhimit të ushtrisë Gico dhe Grupit Operativ Antidrogë të Guardia di Finanza – me koordinim të Dr. Federico Frezza – thau një lumë kokaine kolumbiane që kishte zgjedhur si grykë nga Amerika e Jugut porti evropian i Triestes. Mbi katër tonë drogë, me 19 dërgesa të kontrolluara dhe dy faza të dallueshme të operacionit.  Agjenti i fshehtë i dorëzon 300 kilogramët e parë Castano Ramon Abel (kolumbianit të cilit narkoza Martinez Quiroz dhe Antonio Prudente i kishin besuar operacionet e dorëzimit dhe informacionin mbi “emrat dhe kontaktet e blerësve të grupeve të veçanta të kokainës) në Trieste, 17 maj 2021.

Kjo sepse kolumbianët nuk dyshonin për “vendin e sigurt”. Në konfiskimet dhe aktivitetin e rikuperimit të drogës, 135 kilogramë janë “kthyer” ndërsa “150 kilogramët e mbetur nuk janë rikuperuar”. Pesëmbëdhjetë kilogramë në fakt, ata ishin lënë të fshehtë si dëmshpërblim dhe më pas ishin ndaluar nga Goa.

Emrat e të arrestuarve

Nga bosi kolumbian e deri tek serbi Miljenovic Milan, masat paraprake kanë arritur disa të dyshuar. 24 emrat e parë të hetimit janë: Castano Catano Ramon Abel, Lazzarato Adriano (Venecia), Ugo Mascioli (Bari), Sava Gheoerghiev Savov, Bozhidar Bozilov (Bullgari), Ujla Renato (Shqipëri), Cirjau Constantin (Moldavia), Enri dhe Ervin Hardolli (Shqipëri), Luca Bellio, Antonio Prudente, Angel Maria Quiroz Martinez, Altin Lleshaj, Denis Kacaj, Moreno Demaj, Giuseppe Giorgi, Francesco Megna, Ernesto Rizzo, Sasa Radivoje Vuckovic (Serbi), Erguen Isik, Krasovecët dhe Matjaz Razek dhe Dorde Kotlaja (Mali i Zi). Lidhur me këtë, për kapjen e sllovenëve, De Nicolo bëri të ditur se “ka aktivitete në vazhdim, procedura për fletarrest evropian zgjat rreth 30 deri në 40 ditë”.

Roli i serbëve në trafikun e drogës

Ndër emrat e të arrestuarve qëndron edhe ai i 33 vjeçarit me origjinë serbe Sasha Vuçkoviq. I arrestuar në Zagreb, i konfiskuan telefonat, një laptop dhe një veturë Skoda, edhe pse në Ballkan ai njihet për publikun për rrëmbimin e djalit të një biznesmeni të njohur në vitin 2010 në Beograd. Pas rrëmbimit të tij pranë sallës së sportit, komandoja i shtatë personave përgjegjës për rrëmbimin kërkoi një shpërblim prej 150,000 €. I riu kishte rënë në kurthin e organizuar nga Vuçkoviq së bashku me të dashurën e tij, duke e joshur viktimën. Dy bashkëpunëtorët e serbit ishin maskuar si policë dhe kishin rrëmbyer të riun që kishte qenë i burgosur në një bodrum.

//NEWSBOMB.AL

Më shumë
spot_img
spot_img