Tirana
clear sky
16 ° C
16 °
16 °
72 %
2.1kmh
0 %
Die
26 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
19 °
Enj
20 °
E diel, 9 Maj, 2021
spot_img

35 vjet pas tragjedisë së Çernobilit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ukraina kujton viktimat e tragjedisë në centralin bërthamor në Çernobil 35 vjet më parë. Në vitin 1986 shpëthimi i centralit bërthamor shkaktoi dhjetëra të vdekur ndërsa pasojat e lëndës radioactive mendohet se kanë patur ndikim fatal tek mijëra njerëz.

Pasojat e tmerrshme të këtij aksidenti bërthamor u keqësuan, për fat të keq, nga sistemi i fshehtësisë te Basjkimi Sovjetik.

 Ishte një shoqëri, në të cilën nuk kishte liri të medias dhe liri të fjalës. Më keq, autoritetet sovjetike u përpoqën të fshehnin të vërtetën e asaj katastrofe që ndodhi dhe të minimizonin  pasojat reale të tragjedise.

Tragjedia e Çernobilit është bërë një simbol i natyrës vdekjeprurëse të dezinformimit. Gjithashtu  është bërë dhe një simbol i solidaritetit dhe  bashkësis ndërkombëtare  në përpjekje e saj për të arritur paqen dhe sigurinë.

Ambasada e Ukrainës në Republikën e Shqipërisë

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img