Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
67 %
2.6kmh
75 %
Enj
16 °
Pre
17 °
Sht
18 °
Die
16 °
Hën
11 °
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

35-vjeçarja vdes pas vaksinimit, ky shtet pezullon përdorimin e AstraZenecas te gratë shtatzëna

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Brazil në Rio de Janeiro, ku një 35-vjeçare shtatzënë ka ndërruar jetë, pasi u vaksinua me AstraZeneca.

Mediat e huaja raportojnë se Qeveria federale e Brazilit ditën e djeshme ka marrë vendimin që të pezulloi vaksinimin e grave shtatzëna AstraZeneca, pas ngjarjes së ndodhur.

“Mbi bazë të rekomandimit vendosëm të ndërpresim përkohësisht përdorimin e vaksinën te gratë shtatzëna dhe ato që sapo kanë lindur. Theksoj se bëhet fjalë për një efekt të rrallë anësor”, deklaroi Franciele Francinato, koordinator për programin e vaksinimit

Autoritetet po hetojnë incidentin. Pezullimi vlen vetëm për AstraZeneca dhe jo për vaksinat e zhvilluara nga Sinovac dhe Pfizer që po përdoren gjithashtu në vend.

Më shumë
spot_img
spot_img