Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
69 %
1.5kmh
0 %
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
E diel, 20 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

300 milion lek për Historinë e Shqiptarëve, profesor Kabo iu “përvishet” historianëve: Shkrimi i një libri për të ndarë paratë, s’iu bën nder

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Profesori dhe studiuesi Përparim Kabo shkruan për projektin e Akademisë së Shkencave, e cila ditët e fundit ka lajmëruar për një fond 300 milion lekë për rishkrimin e Historisë së Shqiptarëve nga antikiteti deri në ditët tona.

“Historia nuk eshte ajo qe tejkalon dasite moskuptimet apo sulmet personale mes atyre qe meren me historine. Historia nuk shkruhet nga ata qe si pa gje te keq thone s’ka me te mire se ne…dhe injorojne te tjere…”, shkruan Kabo, ndërsa thekson se “Nese ju vraponi ta shkruani kete liber historie thjesht se ato para doni ti ndani me njeri tjetrin ,kjo sjellje nuk u ben nder.”

Shkruan profesor Përparim Kabo:

Historia e Shqiptarëve dhe historianët me pagesë …

Historia nuk eshte ajo qe tejkalon dasite moskuptimet apo sulmet personale mes atyre qe meren me historine. Historia nuk shkruhet nga ata qe si pa gje te keq thone s’ka me te mire se ne…dhe injorojne te tjere…ja psh per periudhen para pushtimit turk pse nuk kinsiderohet prof Aurel Plasari…periudha e Skenderbeut pse nuk konsiderohet zonja Pranvera Novi Bogdani. Per pavaresine dhe Ismail Qemalin por edhe per vitet 20-30 pse nuk konsiderohet historiania Kaliopi Naska.

Njeri thote qe teza pellazgjike eshte romantike e shekullit 19 por x studjues i huaj i arkeologjise na bindi qe ka nje kulture te tille materiale te kesaj periudhe prandaj do ta shohim. Po si mendoni qe paskesh qene romantike kur Homeri thoshte Zeusi Pellazg kur ajo hapsire qe sot quhet Greqi e dikur Hellad me pare quhej Pellazgji…

Nje tjeter thote teza pellazgjike eshte parahistori…e pastaj cfare te pengon ta studjosh. Koste Cekrezin Vaso Pashen Aref Mathieun etj etj A nuk ishte Vaso Pasha qe shkruajti ne  gjuhen frenge librin E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret?  Kush je ti qe meresh me mesjeten por jep verdiktin edhe per pellazgjine ..Historia kur shkruhet duhet te mbeshtetet ne disa parime epistemologjike si psh …Vijimesia pellazgo-ilire-arberore-shqiptare.

Autoktonia dhe aitenticiteti i popullit tone kultura traditat etniciteti kulturor dhe kontributet ne vendbanimet multikulturore. Qenia si pjese e tre perandorive Romake  Bizantine dhe Turko Osmane…per pothuaj 2000 vjete…dhe mosazgjesimi i popullit tone…identiteti historik multikulturor civilizimet kontributet dhe perfitimet. Roli i gjuhes sone si elementi themelor identifikues. Zhvillimi socioekonomik. Raportet gjeoreligjoze dhe gjeopolitike. Civilizimi perendimor dhe vendi e kontributi i popullit tone. Konvertimi dhe bashkejetesa fetare. Demografia dhe shperndarja e popullit per shkak te pushtimeve. Arbereshet e italise arvanitasit e Greqise dhe arnautet e Turqise.

Mendimi i perparuar dhe kontributet per kulturen botetore. Aftesite shtetformuese kontribute dhe mangesite. Luftrat boterore dhe realiteti shqiptar…etj etj

Nese ju vraponi ta shkruani kete liber historie thjesht se ato para doni ti ndani me njeri tjetrin ,kjo sjellje nuk u ben nder. Nuk e kuptoj kur thuhet do jete 2000 faqe po pse 2001 dhe jo 3999 apo 5005 faqe? …thuhet do e mbyllim brenda vitit 2023 po pse jo me 2024 apo 2025…historiani nuk punon me plan. Edhe dicka kam ndjekur diskutimet ne studiot televizive.

Thuhet qe do jete Historia e Shqiptareve e autoreve shqiptare. Por lihet si me nje ane fakti se po qe se ka referenca dhe burime arkivale mendimi nuk eshte vetem i autoreve …Qe nga 2002 qe pati nje botim a ka nje liste cfare jane botuar rishtazi cfare jane zbuluar qe nuk diheshin nga studjuesit tane. Profesioni ua njeh kete te drejte te shkruani historine e shqiptareve…po shqiptaret a ua besojne kete mision. Nje here thoni nuk eshte zyrtare pastaj thoni eshte e Akademise jo po ka edhe autoret..

Faktologjia historike jo automatikisht eshte dokumenti arkival sepse dihet qe fallcifilimet me te medha me dokumente behen jo me fjale goje. Pra lypset referimi ne me shume se nje burim dhe me tej akoma interpretimi filozofik politik juridik ekonomik diplomatik demografik  kulturor dhe antropologjik i mateteries historike…

Pkabo 19 maj 2021.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img