Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
64 %
1.5kmh
0 %
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
41 °
E diel, 25 Korrik, 2021

30 vite nga ardhja e Kryepiskopit Anastas në Shqipëri

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Dje, më 16 Korrik 1991, ka ardhur për herë të parë në Shqipëri Fortlumturia e Tij, Kryepiskopi Anastas. Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë kujton këtë moment të rëndësishëm për të dhe ndan foto nga vizitat në të gjitha selitë episkopale dhe pothuajse të gjitha qytetet apo fshatrat, që dikur kanë qenë qendra të zonave arkihieratike.

Sipas Kishës, që nga ai çast do të niste një rrugë e vështirë, plot me të panjohura e sfida, pasi në vendin tonë nuk kishte kisha dhe kishin mbetur vetëm disa klerikë në moshë. Gjithashtu, mungonin objektet administrative, nuk kishte prona dhe as të ardhura, nuk ekzistonte mbështetje financiare nga askush, as nga shteti.

Më shumë

spot_img
spot_img