Tirana
few clouds
23 ° C
23 °
23 °
40 %
4.1kmh
20 %
Pre
23 °
Sht
16 °
Die
20 °
Hën
25 °
Mar
23 °
E premte, 14 Maj, 2021
spot_img

30 të vdekur dhe 90 të plagosur nga shpërthimi i një bombe në Afganistan, mes viktimave edhe nxënës shkolle

spot_img

Lajme të ngjashëm

Të paktën 30 persona mbetën të vrarë nga shpërthimi i një makine bombë në provincën Logar të Afganistanit, mes tyre edhe nxënës shkolle dhe 90 të tjerë u plagosën.

Sipas raportimeve të BBC ngjarja ndodhi mbrëmjen e sotme pranë një bujtine, në provincë ku po qëndronin studentët. 

Lajmi u bë me dije nga zëdhënësi i ministrisë së brendshme Tariq Arian, i cili tha se shpërthimi shkaktoi dëme të mëdha në zonë, duke përfshirë një spital dhe shtëpi banimi.

Çatitë e shtëpive janë shembur dhe njerëzit janë bllokuar nën mbeturinat. Forcat e sigurisë po përpiqen të shpëtojnë ata që kanë mbetur të bllokuar”, tha Tariq Arian.

Dëshmitarët e ngjarjes thanë se panë sesi u shembën çatitë e shtëpive dhe se studentët mbetën të bllokuar brenda në ndërtesë.

Ende nuk dihet motivi dhe se kush qëndron pas këtij sulmi të rëndë, ndërsa përpos viktimave u shkatrërruan shtëpitë aty pranë dhe bujtina ku ndodheshin studentët.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img