Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
81 %
0.5kmh
0 %
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
22 °
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

3 vite pasi u dogj nga zjarri, Katedralja “Notre Dame” në Paris do të rihapet në vitin 2024

spot_img

Lajme të ngjashëm

Katedralja Notre-Dame është në rrugën e duhur për të hapur dyert e saj për adhuruesit dhe publikun në vitin 2024. Kështu është shprehur ministrja franceze e kulturës, Rima Abdul Malak.

Monumenti i Parisit i shekullit të 13-të mori flakë në prill 2019, duke shkatërruar kornizën prej druri, orën dhe dritaret klasike së bashku me statujat dhe pikturat e tjera.

Zjarri shkaktoi dëme të konsiderueshme, pasi i dogj një pjesë e madhe e pasurisë kombëtare atje.

Pas kësaj nisi një projekt i madh restaurimi me synimin për ta rikthyer atë në modelin e mëparshëm.

Rihapja e objektit të famshëm përkon me Olimpiadën e Parisit 2024, kur mijëra spektatorë pritet të mbërrijnë në Francë.

Restaurimi dhe ndërtimi i katedrales Notre Dame me kosto 850 milionë euro përfshin tre faza. Ka përfunduar faza e parë e pastrimit të rrënojave në ambientet e brendshme, dhe sigurimi i qëndrueshmërisë së objektit.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img