Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
1.5kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
31 °
Die
31 °
Hën
30 °
Mar
31 °
E premte, 19 Gusht, 2022
spot_img

3 kërkesa në tavolinë, Duka takim me ministren e Arsimit dhe Sportit: Futbolli s’ka pse përjashtohet nga Qeveria

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kreu i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka ka zhvilluar sot një takim me ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi. Temë e diskutimeve ishte financimi për futbollin, ndërsa Ligji i Sponsorizimeve, Bastet Sportive dhe futbolli i femrave kanë qenë në fokus. Së bashku me Dukën në takim morën pjesë edhe presidentë nga Superligë.

“Mundohemi të japim alternativat tona për rritjen e futbollit. Ligji i sponsorizimit ka efektet e veta për shtimin e sportistëve, rritjen e kushteve dhe zhvillimin e futbollit të femrave në Shqipëri. Kërkojmë mbështetje financiare. Na u premtua nga ministrja se do vazhdojmë takime për këtë ligj, për t’i propozuar qeverisë një variant.

albsig

Ligji i sponsorizimit, bastet sportive dhe një fond minimal për edukimin e fëmijëve, këto janë temat që u zhvilluan sot në takim.

Nga buxheti i ministrisë së Arsimit dhe Sportit, nuk ka pse përjashtohet FSHF me idenë se futbolli është i pasur. Duhen kushte dhe terrene sportive për moshat. Prej disa kohësh kemi projektin “Topi im”, ku japim topa falas për çdo ekip që luan futboll. Nga korriku i këtij viti do kemi edhe uniforma falas dhe kërkojmë ndihmë nga minsitria”, tha Duka mes të tjerash.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img