Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
37 %
5.7kmh
0 %
Mër
28 °
Enj
30 °
Pre
31 °
Sht
30 °
Die
24 °
E mërkurë, 25 Maj, 2022
spot_img

29-vjeçari vdiq në burgun francez, mediat italiane: Gëlltiti 3 brisqe rroje për të tërhequr vëmendjen

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Mediat italiane kanë rikthyer në vëmendje vdekjen e 29-vjeçarit shqiptar, Refik Mata, i cili humbi jetën më 17 dhjetor të vitit që lamë pas në burgin e Tarascon në Francë.

Familjarët e të ndjerit të bindur se Mata nuk ka kryer vetëvrasje kanë dërguar ankesa në organet përkatëse, përfshirë dhe në Ambasadën e Tiranës.

Refik Mata ishte dënuar me 5 vite burg për vjedhje. Autoritetet njoftuan familjarët se i riu kishte kryer vetëvrasje në orët e para të mëngjesit të 17 dhjetorit, duke varur veten.

Megjithatë, familja Mata nuk dorëzohet dhe duan të kuptojnë se çfarë ndodhi realisht. Ata bënë një ankesë në Gjykatën e Tarascon e më pas kontaktuan me ambasadën shqiptare.

“Po jua përsëris, këmbëngul i vëllai, Bekimi, i cili nuk mban dot emocionet – ,vëllai im nuk ka bërë vetëvrasje. Atë e kishin rrahur. Në fytyrë dukeshin shenjat. Nuk ndihej mirë në burgun ku ishte për shkak të mosmarrëveshjeve me gardianët e burgut.

I acaruar nga situata, ai gëlltiti 3 brisqe rrojesh për t’u vetëlënduar. Donte të tërhiqte vëmendjen me rastin e tij. Një natë më përpara vdekjes folëm në telefon deri në mesnatë. Me një nga ato telefonët që futen fshehtas në burgje. Në orën 5 të mëngjesit kishte qenë aktiv për herë të fundit në Ëhatsapp. Më pas na telefonuan nga burgu: Refiku u gjet i pajetë”.

“Duam të dimë se çfarë ka ndodhur, a ka përgjegjës për vdekjen e tij. Kemi frikë se fshehin shumë gjëra dhe se historia do të harrohet. Kërkojmë të vërtetën dhe të vihet drejtësi. Refiku ishte vetëm 29 vjeç, e kishte jetën përpara,” tha Bekim Mata, i vëllai i të ndjerit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img