28 Nëntori i BEKUAR, sot bëhen 23 vite nga dalja publike e UÇK-së

Publikuar tek: rajon, më 08:52 28-11-2020 28 Nëntori i BEKUAR, sot bëhen 23 vite nga dalja publike e UÇK-së Dalja e pare e UCK ne publik

Dita e sotme shënon 108 vjetorin e ngritjes së Flamurit, pasi më 28 nëntori 1912 Ismail Qemali me një grup patriotësh nga trevat shqiptare vendosën ta shpallnin Shqipërinë të pavarur nga Perandoria Osmane.

Por 28 nëntori shënon edhe daljen për herë të parë në skenë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ku në vitin 1997 në fshatin Lushë të Skënderajt trimat e Kosovës dolën publikisht kundër pushtuesve serbë.

Në 28 nëntor 1996 U∟K bëri publike vrasjen e mësuesit të shkollës së Llaushës, Halit Geci dy ditë më parë nga forcat serbe.

Rexhep Selimi, Daut Haradinaj dhe Mujë Krasniqi, kanë qenë të parët që kanë dalë për herë të parë publikisht para opinionit publik, në varrimin e tij, si ushtarë të UÇK-së.

Deklarata e UÇK-së për paraqitjen e saj të parë publike u përgatit nga vetë ushtarët e saj.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Situatë kaotike në Maqedoninë e Veriut, mijëra të prekur dhe 28 viktima në 24 orët e fundit (SHIFRAT)
»
Article Logic
Execution time: 0.011481046676636
array(1) { ["section"]=> string(71) "28-nentori-i-bekuar-sot-behen-23-vite-nga-dalja-publike-e-uck-se-229413" }