Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
57 %
0.5kmh
0 %
Hën
26 °
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
23 °
E hënë, 29 Maj, 2023

26 vite nga tragjedia e Otrantos

Lajme të ngjashëm

Dje u shënuan 26 vite nga tragjedia e Otrantos, ku humbën jetën 81 shqiptarë, shumica gra e fëmijë gjatë tentativës për të mbërritur në Itali.

Në bordin e anijes “Katri i Radës” ishin 142 persona, nga ku 81 humbën jetën dhe vetëm 61 mundën të mbijetonin. Trupat e 23 personave nuk u gjendën kurrë.

Anija shqiptare u mbyt nga forcat detare italiane në Ngushticën e Otrantos.

 

 

 


Më shumë