Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
77 %
0.5kmh
0 %
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
42 °
Pre
33 °
Sht
36 °
E martë, 3 Gusht, 2021

255 efektivë policie janë vrarë në Shqipëri pas vitit 1991

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Luftojnë krimin dhe përballen me situata ku jeta e tyre rrezikohet në çdo moment, ndërsa shpërblimi për ta është pothuajse inekzistent. E sikur të mos mjaftonin këto, punonjësit e Policisë Shqiptare përballen çdo 4 vite me një ndenjë që nuk e kanë përballë kriminelëve, por i përfshin sa herë që ndërrohen pushtetet në Shqipëri, frikën se do mbesin pa punë.

Në 255 llogaritet numri i efektivëve të policisë të vrarë në Shqipëri pas vitit 1991. Rasti i Nënkomiasar Simon Gjetës është i fundit në këto ngjarje të rënda për uniformat blu. Gjeta u vra ditë e djeshme gjatë përpjekjeve për arrestimin e një personi që akuzohej për kryerjen e një plagosjeje.

Nënkomisari Simon Gjeta është i dyti ushtarak elitar shqiptar i vrarë në 2015 në operacion policor pas “Dëshmorit të Atdheut” Ibrahim Basha, i cili u qëllua gjatë një aksioni në Lazarat në 24 qershor të këtij viti. 

Lexo edhe: Profil/ Kush ishte Nënkomisar Simon Gjeta, në 2007 u shkarkua për “shkurtim funksioni”

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img