Tirana
overcast clouds
17 ° C
17 °
17 °
34 %
2.1kmh
90 %
Pre
16 °
Sht
16 °
Die
13 °
Hën
11 °
Mar
13 °
E premte, 16 Prill, 2021
spot_img

25 ditë para zgjedhjeve, qeveria rrit pensionet me 2.7%, përfitojnë më shumë se 700 mijë qytetarë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Duke filluar nga dita e sotme pensionistët do të kenë një rritje prej 2.7% në pensionet e tyre, pas indeksimit të miratuar nga Këshilli i Ministrave.

Qëllimi i vendimit të miratuar “Për indeksimin e pensioneve dhe bazës së vlerësuar” është që të mabjë në nivele optimale vlerën e pensioneve.

Në bazë të përllogaritjeve, pensioni minimal rritet mesatarish 390 lekë në mua, ndërsa ai maksimal 780 lekë.

Nga rritja e pensioneve do të përfitojnë 702944 qytetarë, prej të cilëve rreth 14 mijë llogaritet ë jenë përfitues të ardhshëm që do të marrin pension të indeksuar deri në indeksimin tjetër.


Këtë prag-zgjedhjesh, kemi hapur sondazhin për të parë se ku është mbështetja juaj ndaj partive dhe kandidatëve përkatës. Klikoni këtu për të votuar dhe për të aksesuar statistikat e deritanishme.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img