Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
1.5kmh
0 %
Enj
23 °
Pre
28 °
Sht
28 °
Die
31 °
Hën
33 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

24-vjeçari vetëvritet në kampin e azil-kërkuesve në Korinth, refugjatët shpërthejnë në protesta (PAMJE)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në qendrën për refugjatë në qytetin e Korinthit, në Greqi, ku një 24-vjeçar kurd i ka dhënë fund jetës.

Mediat greke bëjnë me dije se ai ishte në qendrën e paraburgimit për 16 muaj dhe priste që dje të lihej i lirë, por autoritetet greke morën vendimin që ai të mbahej edhe disa kohë në paraburgim.

24-vjeçari i dëshpëruar për vendimin ka ndërmarrë aktin e rëndë. Sipas mediave greke, refugjati është gjetur i vdekur në një nga banjat e qendrës.

Tensionet shpërthyen në Qendër pas incidentit. Disa emigrantë-refugjatë sulmuan ambulancën që shkoi në vend për të marrë trupin e 24 vjeçarit.

Pas ngjarjes së rëndë ka reaguar edhe Lëvizja Kundër Racizmit dhe Fashizmit (KEERFA), e cila denoncon kushtet çnjerëzore në kampet e qëndrimit të refugjatëve, ku sipas mediave greke mbahen njerëz që nuk kanë kryer asnjë krim, por thjesht kërkojnë azil politik.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img