Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
86 %
2.1kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
12 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

24 vite nga vdekja e princeshës Lady Diana, aksidenti që la gjurmë në histori

spot_img

Lajme të ngjashëm

Sot shënohen 24 vite nga vdekja e princeshës Lady Diana. Ajo vdiq në një aksident rrugor në Paris në moshën 36 vjeçare, më 31 gusht të vitit 1997 së bashku me shoferin dhe shpqëruesin, Dodi Fayed, ndërsa po ndiqeshin nga paparacët.

Në vitin 1981 Diana dhe Charles kurorëzuan dashurinë e tyre me një ceremoni madhështore, që u ndoq nga 750 milionë njerëz nga e gjithë bota.

Çifti solli në jetë dy fëmijë, William dhe Harry-n, por historia e tyre e dashurisë mbaroi, teksa u divorcuan në vitin 1996, por sërish Diana vazhdoi t’i shërbente popullit të saj. Anglezët e quanin “Princesha e Popullit”, pikërisht për punën e saj humanitare në bamirësi.

Më shumë
spot_img
spot_img