Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
42 %
7.7kmh
0 %
Sht
28 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

23 vite nga vrasja e 22 anëtarëve të familjes Jashari, e vetmja e mbijetuar është Besarta Jashari

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

66ac2b98fdf27721c1ce418a565ab388

Dje, më 5 mars u bën 23 vite nga vrasja e 22 anëtarëve të familjes Jashari në Prekaz. E vetmja e mijetuar është Besarta Jashari, e cila në atë kohë isht 11 vjeçe.

Në 5 mars 1998 Njësia Speciale e Policisë serbe sulmoi brutalisht kullën e familjes Jashari dhe vrau të gjithë anëtarët që gjendeshin brenda saj. Aty u vra dhe komandanti legjendar Adem Jashari.

Sulmi serb nuk kurseu as fëmijët, të cilët u ekzekutuan të gjithë. Të gjithë fëmijët në foton e mësipërme u vranë mizorisht, përveç Besarta Jasharit.

Më shumë

spot_img
spot_img