Tirana
broken clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
65 %
1.5kmh
75 %
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
33 °
Hën
35 °
Mar
30 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

“22 vite nga çlirimi i Prishtinës”, Rama: Ditë e bekuar…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Sot më 11 qershor, bëhen 22 vite nga dita kur forcat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) hynë në Prishtinë. 22 vite nga tërheqja ushtarake e paramilitare serbe nga Kosova, duke shënuar kështu fundin e pushtimit serb.

Këtë ditë e ka përkujtuar edhe kryeministri Edi Rama. Parama ka postuar një foto në rrjtet sociale nga forcat e UÇK-së dhe shkruan se dita e sotme është një ditë e bekuar.

“MIRËMËNGJES 😊  22 vite nga dita e bekuar e çlirimit të Prishtinës❤️” shkruan Rama në postimin e tij.

11 qershor, 1999 është dita kur forcat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) hynë në Prishtinë. Kjo u bë në ditën kur hyri në fuqi Marrëveshja e Kumanovës e nënshkruar më 9 qershor në Kumanovë në mes forcave të NATO-së dhe Republikës Federale të Jugosllavisë. Me këtë marrëveshje, Serbia detyrohej të tërheqë të gjitha forcat e saj policore dhe ushtarake nga Kosova.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img