Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
39 %
5.1kmh
0 %
Enj
17 °
Pre
24 °
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
31 °
E enjte, 23 Shtator, 2021
spot_img

21 vjeçarja thyen rekordin botëror, lundron e vetme në Oqeanin Atlantik për 70 ditë

spot_img

Lajme të ngjashëm

7af170902586dee66ddde5bbafe09605

Britanikja 21 vjeçare Jasmine Harrison është bërë femra e parë që lundron e vetme në gjithë Oqeanin Atlantik në një distancë prej 4800 kilometrash.

Ajo përfundoi sfidën pas 70 ditësh, 3 orësh e 48 minutash, një rekord botëror, që e bën femrën më të re që lundron përtej çdo oqeani.

Harrison deklaroi se ishte frymëzuar për të marrë pjesë kur kishte parë mbarimin e garës në vitin 2018, ndërsa tregoi se gjatë rrugës ishte përplasur me një anije, ishte përmbysur 2 herë dhe kishte konsumuar shumë gjalpë kikiriku dhe nutella.

“Kjo nuk ishte vetëm shikimi dhe mbajtja e flakërimeve në Nelson’s Dockyard për një fund gare që më frymëzoi, por ishte gjithashtu duke biseduar me një anëtar të familjes së një djali që sapo kishte përfunduar garën, i cili më tha se sa një gjë e mahnitshme ishte. Unë nuk thashë “jo një shans që ta bëja atë”, ishte më shumë një fakt pse të mos e bëja atë”, shkruan ajo në rrjetet sociale.

Më shumë

spot_img