Tirana
overcast clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
55 %
1kmh
90 %
Die
20 °
Hën
20 °
Mar
21 °
Mër
21 °
Enj
21 °
E diel, 17 Tetor, 2021
spot_img

FOTO E DITËS

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

1fb19c14b5f3af53b74ddebc73d3ba99

Presidenti Ilir Meta ka vlerësuar ditën e sotme ‘Kongresin e Lushnjes’ me ‘Dekoratën e Flamurit Kombëtar’.

Gjatë dorëzimit të çmimit ai e ka cilësuar këtë ngjarje historike dhe një pavarësi të dytë të Shqipërisë.

Ndërkaq, fill pas ceremonisë Meta ka publikuar një foto me gazetaren e njohur Anila Basha, njëherazi botuese e newsbomb.al.

Por nuk është rastësi përzgjedhja e Presidentit për këtë foto pasi Basha, si një gazetare lushnjare, gjatë gjithë kësaj kohe ka lobuar që Kongresi i Lushnjes të merrte vlerësimin e merituar.

Basha ishte një nga iniciatoret, përmes kontaktit të vazhdueshëm me Presidencën, që ngjarja e Kongresit të Lushnjes, në këtë 100-vjetor jubile, të merrte vlerësimin e Presidentit Meta.

“Me gazetaren e njohur Anila Basha para shtëpisë së familjes Fuga në Lushnjë, ku u morën vendimet që shpëtuan Shqipërinë dhe garantuan themelet e shtetit tonë. Edhe unë sot jam lushnjar”, shkruan Meta në foton e publikuar krah gazetares lushnjare e cila vazhdimisht përpiqet të ngrejë lart emrin e Lushnjes që përmes Kongresit bëri histori dhe i fali Shqipërisë ‘Pavarësinë e Dytë’.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img