Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
64 %
1kmh
0 %
Die
27 °
Hën
25 °
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

200 trupa amerikane “zbarkojnë” sot në Rinas, për stërvitjen “Defender Europe 21”

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

200 trupa të Forcës Ushtarake Amerikanë pritet të mbërrijnë sot në aeroportin e Rinasit në Tiranë, si pjesë e stërvitjes më të madhe ushtarake “Defender 21”.

Stërvitja e përbashkët mes marinës amerikane dhe asaj shqiptare nisi në portin e Durrësit, ku u ndoq nga afër nga ambasadorja e SHBA Yuri Kim dhe kryeministri Edi Rama, si dhe në Pashaliman të Vlorës.

Shqipëria si një anëtare e NATO-s, do të angazhojë 1.000 trupa në këtë stërvitje të përbashkët ushtarake.

“Defender Europe 21” është stërvitja më e madhe shumëkombëshe që do të shtrihet në rajonet me rëndësi strategjike në Ballkan dhe Detin e Zi.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img