Hapësire reklamuese

Bota

200 ton ushqime, mbërrin në Gaza ndihma e parë humanitare nga deti

Shkruar nga Newsbomb
200 ton ushqime, mbërrin në Gaza ndihma e parë humanitare nga

Ngarkesa e parë e ndihmave humanitare detare në Gaza është shkarkuar në breg.

Organizata bamirëse amerikane që qëndron pas misionit World Central Kitchen (WCK) po kryen misionin në bashkëpunim me Emiratet e Bashkuara Arabe.

Ngarkesa përmbante 200 ton ushqime që nevojiteshin dëshpërimisht për Gazën, për të cilën OKB thotë se është në prag të urisë.

Dërgesa e së shtunës mbërriti në bordin e anijes bamirëse spanjolle Open Arms. Ngarkesa e saj përfshin fasule, karota, ton të konservuar, qiqra, misër të konservuar, oriz të zier, miell, vaj, kripë dhe paleta hurmash, të cilat kanë rëndësi shpirtërore gjatë Ramazanit.

Ajo shënon fillimin e një prove për të parë nëse rruga detare do të ishte më efektive se dërgesat ajrore dhe tokësore.

Në një deklaratë, WCK tha: "E gjithë ngarkesa ishte shkarkuar dhe po përgatitet për shpërndarje në Gaza".

Agjencitë e ndihmës kanë akuzuar Izraelin për pengimin e dërgesave të ndihmave, një akuzë e mohuar me forcë nga zyrtarët izraelitë.

Pjesa më e madhe e Rripit të Gazës është shkatërruar gjatë operacioneve ushtarake izraelite që filluan pasi persona të armatosur të Hamasit sulmuan Izraelin jugor më 7 tetor, duke vrarë rreth 1200 njerëz dhe duke kapur 253 pengje.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese