Hapësire reklamuese

Bota

20 të vdekur dhe 300 të plagosur rëndë nga shpërthimi në një depo karburanti në Nagorno-Karabakh

Shkruar nga Newsbomb
20 të vdekur dhe 300 të plagosur rëndë nga shpërthimi

Një shpërthim në një depo karburanti në Nagorno-Karabakh të Azerbajxhanit ka vrarë 20 persona dhe ka plagosur qindra të tjerë, thonë autoritetet lokale armene. Gati 300 njerëz u pranuan në spitale, me dhjetëra prej tyre "ende në gjendje kritike".

Nuk është ende e qartë se çfarë e shkaktoi shpërthimin të hënën në mbrëmje në qytetin kryesor të Stepanakert.

Avokati i Popullit për të Drejtat e Njeriut, Gegham Stepanyan, shkroi në rrjetet sociale: “Si pasojë e shpërthimit në depon e karburantit, numri i të lënduarve i kalon 200. Gjendja shëndetësore e shumicës është e rëndë ose jashtëzakonisht e rëndë. Kapacitetet mjekësore të Nagorno-Karabakut nuk janë të mjaftueshme."

Në një deklaratë të martën, zyrtarët lokalë thanë se 13 trupa të paidentifikuar u gjetën në vendngjarje dhe shtatë të tjerë vdiqën në spital.

Që nga pushtimi i Nagorno-Karabakut nga Azerbajxhani javën e kaluar, mijëra njerëz janë larguar nga zona pasi qeveria armene në Jerevan njoftoi planet për të zhvendosur të pastrehët nga luftimet.

Të dërguarit nga Armenia dhe Azerbajxhani do të takohen të martën në Bruksel për bisedimet e mbështetura nga Bashkimi Evropian. Kjo do të jetë hera e parë që mbahen bisedime diplomatike që kur Azerbajxhani pushtoi enklavën javën e kaluar.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese