Hapësire reklamuese

Bota

2 vjet nga nisja e luftës dhe qëndresa e popullit të Ukrainës ndaj egërsisë ruse

Shkruar nga Newsbomb
2 vjet nga nisja e luftës dhe qëndresa e popullit të

Kjo fundjavë shënon dy vjet që kur Rusia pushtoi Ukrainën, një konflikt që ka marrë dhjetëra mijëra jetë, ka ndryshuar normat ndërkombëtare të mbajtura prej kohësh dhe nuk ka një fund të qartë në horizont.

Më 24 shkurt 2022, Rusia filloi një pushtim në shkallë të gjerë të Ukrainës, fqinjit të saj në jugperëndim, duke shënuar një përshkallëzim të madh të luftës ruso-ukrainase në vazhdim që filloi në vitin 2014. Shkak, Moska pretendoi se ishte kërkesa për anëtarësim e Kievit në NATO.

Mëngjesin e datës 24 shkurt, Putin njoftoi nisjen e një “operacioni special ushtarak” në Ukrainën lindore; minuta më vonë, sulmet me raketa filluan në të gjithë Ukrainën, duke përfshirë kryeqytetin, Kiev.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy u përgjigj duke miratuar ligjin ushtarak, duke ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Rusinë dhe duke shpallur mobilizim të përgjithshëm. Pushtimi mori një dënim të gjerë ndërkombëtar dhe ndaj Rusisë u vendosën sanksione.

Tashmë që bëhen dy vite nga nisja e luftës, trupat ruse kanë parë një disfatë të fortë pasi u përballën me sfida logjistike dhe rezistencë të ashpër ukrainase. Gjithë bota përkrahu luftën e drejtë për të mbrojtur veten dhe i dërgoi Ukrainës ndihma të mëdha ushtarake.

Në më shumë se një kuptim, Presidenti i Rusisë Vladmir Putin ka dështuar: Ukraina mbetet një komb sovran, me Moskën që kontrollon rreth një të pestën e territorit të saj, larg qëllimit të tij për të rrëzuar qeverinë e saj.

Putini donte të ndalonte zgjerimin e NATO-s: Ai tani përballet me një aleancë që ka shtuar qindra kilometra në kufirin e saj me Rusinë pas pranimit të Finlandës.

Por ndërsa lufta hyn në vitin e tretë, ka gjithnjë e më shumë shenja se ajo po kthehet në favor të Rusisë, si në fushën e betejës, ashtu edhe për sa i përket rënies së mbështetjes dikur të fortë perëndimore.

Moska ka korrur suksese të vogla në muajt e fundit dhe ka fituar një fitore të madhe në fundjavë kur mori kontrollin e Avdiivka në rajonin lindor të Donjeckut të kontestuar. Një zëdhënës i Brigadës së 3-të të Veçantë Sulmuese, një nga njësitë që u përpoqën të mbanin qytetin, tha se ata ishin më shumë se shtatë me një.

Rusia e Vladimir Putinit është në epërsi në një konflikt që ndërthur luftime të rënda në llogore që të kujtojnë Luftën e Parë Botërore me luftën me dronë të teknologjisë së lartë, ndërkohë që ukrainasit janë të lodhur nga lufta dhe me sytë nga Perëndimi, për të marrë më shumë ndihma ushtarake.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese