Hapësire reklamuese

Foto e Ditës

2 vjet nga nisja e luftës dhe qëndresa e popullit të Ukrainës ndaj egërsisë ruse

Shkruar nga Newsbomb
2 vjet nga nisja e luftës dhe qëndresa e popullit të

Kjo fundjavë shënon dy vjet që kur Rusia pushtoi Ukrainën, një konflikt që ka marrë dhjetëra mijëra jetë, ka ndryshuar normat ndërkombëtare të mbajtura prej kohësh dhe nuk ka një fund të qartë në horizont.

Më 24 shkurt 2022, Rusia filloi një pushtim në shkallë të gjerë të Ukrainës, fqinjit të saj në jugperëndim, duke shënuar një përshkallëzim të madh të luftës ruso-ukrainase në vazhdim që filloi në vitin 2014. Shkak, Moska pretendoi se ishte kërkesa për anëtarësim e Kievit në NATO.

Mëngjesin e datës 24 shkurt, Putin njoftoi nisjen e një “operacioni special ushtarak” në Ukrainën lindore; minuta më vonë, sulmet me raketa filluan në të gjithë Ukrainën, duke përfshirë kryeqytetin, Kiev.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy u përgjigj duke miratuar ligjin ushtarak, duke ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Rusinë dhe duke shpallur mobilizim të përgjithshëm. Pushtimi mori një dënim të gjerë ndërkombëtar dhe ndaj Rusisë u vendosën sanksione.

Sondazh

Poll

Hapësire reklamuese