Tirana
light rain
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
83 %
1kmh
75 %
Die
26 °
Hën
30 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
29 °
E diel, 14 Gusht, 2022
spot_img

2 korriku i ambasadave, Sali Berisha: Kryengritja goditi rëndë dhe bëri të pashpresë diktaturën komuniste në Tiranë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-kryeministri Sali Berisha, kujton 2 korrikun e viti 1990 kur shqiptarët u futën në ambasadat perëndimore për t’u larguar nga vendi.

“Me daten 2 Korrik te vitit 1990 mijra te rinj, punetore por edhe intelektuale e te persekutuar te Tiranes u ngriten dhe me nje guxim epik shemben ne Tirane murin e Berlinit, hyne ne oborrin e ambasades gjermane dhe ambasadave te tjera dhe plagosen per vdekje diktaturen e fundit staliniste ne Europe e permbysen edhe ne Shqiperi Murin e Berlinit” shkruan Berisha.

albsig

Shënimi i plotë i Sali Berishës:

Sot 32 vjetori i kryengritjes se 2 korrikut 1990!

Te dashur miq, ne historine e qendreses se shqiptareve kunder diktatures staliniste me jetegjate ne Europe dhe lirise se tyre, eshte nje dite e shenuar. Me daten 2 Korrik te vitit 1990 mijra te rinj, punetore por edhe intelektuale e te persekutuar te Tiranes u ngriten dhe me nje guxim epik shemben ne Tirane murin e Berlinit, hyne ne oborrin e ambasades gjermane dhe ambasadave te tjera dhe plagosen per vdekje diktaturen e fundit staliniste ne Europe e permbysen edhe ne Shqiperi Murin e Berlinit.

Por mjerisht qytetaret e Tiranes dhe inteligjenca e saj u gjeten ne bisht te kohes. Ata nuk guxuan te mbeshtesin kryengritjen epike te guximtareve te kombit, nuk mbushen rruget dhe sheshet e Tiranes per te permbysur si ne vendet e tjera ishkomuniste diktaturen hoxhiste ne Shqiperi.

Me gjithe kete e pavaresisht nga kjo, Kryengritja paqesore e 2 korrikut 1990 goditi rende dhe beri te pashprese diktaturene komuniste ne Tirane.

Ajo me jehonen e saj te jashtezakonshme deshmoi se Shqiperia socialiste nuk ishte dhe nuk do mbetej shkemb graniti i socializmit ne Europe, apo Kuba e Adriatikut dhe se diktatura komuniste ne kete vend kishte hyre ne agonine e saj.

Ndaj dhe sot le te perulemi ne me mirenjohje te thelle dhe nderim te madh para te gjithe atyre djemve dhe vajzave te pamposhtur e guximtare qe permbysen me 2 korrik te vitit 1990 murin e Berlinit ne segmentin me te larte, me te zi te tij, ne Tirane.

Mirenjohja jone kete dite shkon edhe per ambasadorin e RFGJ Ëerner Daum dhe koleget e tij per mbeshtetjen e tyre te fuqishme per kryengritesit e 2 korrikut dhe popullin e shtypur shqiptar.

Nderim i veçante per martirin e kesaj kryengritje, te riun 15 vjeçar Artim Basha qe ra per te mbetur i pavdekshem ne altarin e lirise se shqiptareve. sb

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img