Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1kmh
1 %
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
21 °
Hën
12 °
E enjte, 21 Tetor, 2021
spot_img

1945: Paria e Lushnjës në burgun nr.9 të Beratit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Burgu i Beratit funksionoi në vitet 1944-1953. Kishte një kapacitet prej 216 personash, por numri i të burgosurve shkoi deri trefish. Në këtë burg janë vendosur shumë të arrestuar e dënuar nga Berati, Fieri e Lushnja.

Komunistët në luftën civile të viteve 1943-1944 vranë dhe shkatërruan familjet më të mira të jugut të Shqipërisë, si dhe i dhanë pushtet familjeve jodinjitoze. Pas vitit 1944 e vazhduan këtë politikë antikombëtare e gjenocidiste me dënime e zhvendosje të popullsisë, duke i shkaktuar dëm të pallogratishëm të unitetit kombëtar./ Kastriot Dervishi

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img