Tirana
overcast clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
81 %
1.5kmh
90 %
Enj
12 °
Pre
15 °
Sht
14 °
Die
13 °
Hën
11 °
E enjte, 2 Dhjetor, 2021
spot_img

180 milion euro për Shqipërinë, Soreca reagon pas ndihmës së BE: Krizë e paparë! Ne jemi më të fortë së bashku

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

39469ffa87008deac2cb9f2b4319f78f

Ambasadori i BE Luigi Soreca ka reaguar pasi BE, ka vendosur që t’i japë Shqipërisë një fond prej 180 milion eurosh, për të përballuar krizën e Covid 19.

Përmes një postimi në “Twitter”, Soreca shkruan se Be po tregon solidaritetin e saj me rajonin në një kohë të një krize të paparë.

“Me dorëzimin e sotëm të 180 milion eurove ndihmë financiare për Shqipërinë për të ndihmuar vendin të kufizojë rezultatet ekonomike të COVID-19. BE tregon edhe një herë solidaritetin e saj me rajonin në një kohë të një krize të paparë.

Ne jemi më të fortë së bashku”, shkruan Soreca.

Marrëveshja ka një program financiar prej 3 miliardë eurosh, për të 8-të vendet.

Kosova do të përfitojë 100 milionë euro, Maqedonia e Veriut 160 milionë euro, si dhe Mali i Zi do të marrë fondin prej 60 milionë euro.

Lexo: https://www.newsbomb.al/kriza-e-covid-be-miraton-programin-3-miliarde-euro-per-8-vende-ja-copa-qe-i-jep-shqiperise-216836

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img